Sekačky Robomow RK1000 a RK2000

Nová řada robotických sekaček Robomow

V roce 2021 přišel Robomow s úplně novou platformou robotických sekaček Robomow RK. V podstatě se jedná o model Robomow RK1000 určený pro trávníky do 1000 m2 a Robomow RK2000 na plochy do 2000 m2. Jedná se o skutečný posun v konstrukci, kde bylo využito letitých zkušeností a opravdu se to povedlo. Sami jsme nevěřili, co všechno lze zlepšit a jak se to projeví při práci takové robotické sekačky. Toto nám potvrzují i aktuální zkušenosti našich zákazníků, kteří doposud používali starší stroje.

robotická sekačka robomow rk200

Co je na těchto strojích nového? V podstatě úplně všechno. Pojďme se na to podívat bod po bodu.

Průchodnost terénem Robotických sekaček Robomow

Nová konstrukce umožňuje mnohem lepší průchodnost terénem. Stroj má ideální poměr rozchodu a rozvoru koleček, díky kterému se v terénu velmi snadno otáčí, perfektně drží směr a skvěle šplhá do kopce. K tomu přispívá i nová, patentovaná konstrukce koleček, které jsou složené jakoby ze dvou kotoučů, jsou velmi pevné s hroty opatřenými gumovými konci. V neposlední řadě je pak světlá výška stroje, která se zvýšila na 10 cm, čímž se velmi zvýšil přejezd přes různé nerovnosti.

 

Sekací jednotka

Robotické sekačky Robomow řady RK jsou oproti svým předkům osazeny sekacím diskem upevněným do plovoucího rámu. Co to v praxi znamená? Vy si nastavíte výšku sečení. Stroj tak nikdy nebude sekat níže než je tato nastavená výška, pokud ale bude v trávníku nerovnost, pak rám sečení bude kopírovat tuto nerovnost – přizdvihne se. A k čemu je to dobré? Stroje bez plovoucího sečení mají pevně nastavenou výšku. V případě nerovností v trávníku může dojít až k zaseknutí stroje sečením o nerovnost. Tím se velmi snižuje průchodnost stroje trávníkem. Dále dochází k mnohem většímu opotřebení a tupení nožů. Je to až k nevíře, ale plovoucí sečení zlepšuje pohyb sekačky v řádu desítek procent.
Když už jsme u sečení, tak je potřeba zmínit i disk sečení, který je členěn na dva nože umístěné více uvnitř disku a dva více vně. Tím se délka jednotlivých nožů sčítá a celý disk funguje velmi podobně jako dlouhé a pevné nože. Nespornou výhodou diskového sečení je snížení hlučnosti na minimální úroveň.

Ovládání/nastavování

Dnes je již standardem nastavování robotických sekaček přes mobilní aplikaci, se kterou přišel jako první právě Robomow. Je to velmi pohodlné a jednoduché, ale nese to s sebou určité problémy. Ne vždy se podaří dobře sekačku spojit s aplikací, ne všechny telefony jsou plně kompatibilní, občas spojení spadne a jistě by se našli další věci. Proto Robomow osadil své nové robotické sekačky 4,3“ velikým barevným dotykovým displejem, který je ovládáním velmi podobný mobilní aplikaci. Na tomto displeji pohodlně nastavíte vše co je potřeba. Samozřejmě mobilní aplikace zůstává jako další alternativa, která má ještě další informace navíc. 

To je asi z pohledu uživatele to nejdůležitější. Jsou zde další věci jako kapota, která celá slouží pro detekci nárazu, kompletně nová elektronika, bluetooth 5 nové generace pro lepši a trvanlivější spojení s mobilním zařízením, možnost změny signálu v případě rušení a tak bychom mohli pokračovat.