Jak udržovat robotickou sekačku

Péče o robotickou sekačku

 

Chcete si pořídit robotickou sekačku a nevíte, co vás čeká? Prodejem, instalací i servisem robotických sekaček se zabýváme již od roku 2007 a tak se s vámi rádi podělíme o naše zkušenosti. Ukažme si to na příkladu robotických sekaček Robomow, které jsou vyráběny již od roku 1995 a jedná se tak o jednu z nejstarších značek na trhu.

Robotická sekačka je v principu poměrně komplexní stroj, který nepotřebuje žádnou přehnanou péči. Sekačka je určena pro automatický provoz což by bylo proti sobě, pokud byste ji museli příliš často udržovat. Taková sekačka je poháněna elektromotory, které jsou bezúdržbové, celé to je zabalené v plastovém obalu a tak v podstatě jediné co zbývá je udržovat sekačku „čistou“. Co je tím míněno? Robotická sekačka pracuje v terénu, kde se setkává s prachem, hlínou, ale především seká trávu a tak s kousky posečené trávy. Dnešní sekačky jsou připravené pracovat i za deště nebo při rose, což s sebou nese zvýšené lepení posečené trávy na samotnou sekačku. Taková nalepená tráva může blokovat otáčení nože nebo stěžovat práci kolečkům pohonu a tak je dobré čas od času tuto trávu odstranit.

Jak nejlépe odstraníte nalepenou trávu z robotické sekačky? Zapomeňte na hadici s vodou. Robotická sekačka je připravena na déšť, ale stříkat zespodu proudem vody může vést k nevratnému poškození elektroniky stroje a k velmi drahé opravě. K čištění používejte klidně obyčejný klacek, nebo speciální škrabku, kterou odstraňte nalepenou trávu. Není ani potřeba čistit perfektně neboť se za pár sečení tráva opět začne hromadit, ale pokud to máte rádi pěkně čisté, pak použijte mokrý hadr, kterým můžete stroj dočistit co nejlépe.

Součástí robotické sekačky je také nabíjecí stanice. I tu je dobré čas od času zkontrolovat. Zejména její vnitřní prostor. Ten si často vyberou mravenci pro stavbu hnízda. Ti pak dokáží zlikvidovat elektroniku nabíjecí stanice a to je naprosto zbytečné. Pokud při kontrole zjistíte stavbu hnízda, pak je dobré stanici vytáhnout, hnízdo kompletně zlikvidovat a pak stanici znovu umístit na své místo.   

Speciální postup pak vyžaduje příprava na zimu.