Krásný trávník i v létě

Jak v létě udržet trávník zdravý?

 

Krásný trávník po celé léto

 
Zelený koberec, po kterém je radost se procházet si přeje každý majitel rodinného domu, chalupy či chaty. Letní parna a minimum srážek ovšem trávníku moc neprospívají, naopak škodí. Loni v létě tak spousta zahrad dost utrpěla a nevypadala zrovna ukázkově. Zkuste letos zabojovat s tropickými podmínkami posledních let a udržte si trávník, na který budete náležitě hrdí.

 

Pravidelná závlaha je v létě alfou a omegou

Horké a suché počasí dokáže naši zahrádkářskou snahu zničit doslova v pár dnech. Chceme-li kolem domu sytě zelený koberec, musíme o něj pečovat pravidelně a dopřávat mu dostatek vody. Zde se pak držte základního pravidla - je rozumnější trávník zalévat občas, ale poctivěji než často a jen ho kropit. Vzhledem k vysokým teplotám se totiž závlaha často odpaří už na povrchu a nedostane se tak do takové hloubky, jež je zapotřebí. A v jakou denní dobu bychom měli trávě dopřát vláhu? Obecně platí, že nejvhodnějším časem je ráno, kdy se teplota vzduchu drží na nejnižší hranici a díky tomu se voda stihne vsáknout hlouběji do půdy. Naprosto neúčelné je naopak zalévání během odpoledne.

 

 

 

 

 

 

 

Častější sečení a zkracování do optimální délky přinese pozitivní změny

Říkáte si, že když délku trávníku zredukujete vždy na úplné minimum, ušetříte si práci? Na to pozor! Snažte se zkracovat častěji, avšak o něco méně než v jiných měsících. Výška stébel by pokaždé měla dosahovat alespoň 3 - 4 centimetrů. Důvodem je zachování dostatečné délky pro průběh fotosyntézy, díky které si trávník ponechá sytě zelenou barvu. „Nechce se vám trávník sekat každý den? Optimálních výsledků dosáhnete robotickou sekačkou. Ta se o trávník postará za vás a díky dálkovému ovládání prostřednictvím mobilní aplikace u toho ani fyzicky nemusíte být,“

 

 

 

 

 

Nechte trávu dýchat

Takzvaná vertikutace neboli provzdušnění znamená vyhrabávání trávní plsti. Tato péče vám zaručí nejen hustý trávník, ale také ho pomocí ní ochráníte před škůdci a nemocemi. Dříve si zahrádkáři museli s provzdušněním poradit pouze pomocí hrábí, dnes jim ovšem práci ulehčí specializované stroje. „Takzvané vertikutátory trávník proříznou, starou trávu, mech či zaschlou plsť vyčešou ven a vytvoří tak vrásčitý povrch podobný manšestru. Díky tomu se voda i živiny dostanou do země snáz. Tento proces patří k základním krokům při údržbě trávníku a měl by ho pravidelně provádět každý, kdo by se rád pochlubil zdravým a hustým travním kobercem.